Desítky firem
NEUSTÁLE V NABÍDCE

Header - dziesiątki firm

Likvidace společnosti s ručením omezeným

Zrušení a likvidace společností zapsaných v Národním soudním rejstříku

V tomto článku vám přiblížíme instituci zrušení a likvidace obchodních společností zapsaných v Národním soudním rejstříku (KRS) na příkladu společnosti s ručením omezeným.

Kdy můžeme zrušit společnost s ručením omezeným?

    Podle platných předpisů způsobují zrušení společnosti:
  • důvody uvedené ve společenské smlouvě;
  • usnesení společníků o zrušení společnosti nebo o přemístění sídla společnosti do zahraničí, potvrzené notářským zápisem, pokud přemístění sídla nemá proběhnout do jiného členského státu Evropské unie nebo státu, který je stranou dohody o Evropském hospodářském prostoru, a pokud právo tohoto státu toto přemístění umožňuje;
  • v případě společnosti, jejíž smlouva byla uzavřena na základě vzoru smlouvy, také usnesení společníků o zrušení společnosti opatřené kvalifikovaným elektronickým podpisem, důvěryhodným podpisem nebo osobním podpisem všech společníků;
  • vyhlášení úpadku společnosti;
  • další důvody stanovené zákonem.

Postup likvidace společnosti s ručením omezeným krok za krokem

Likvidace společnosti s ručením omezeným nastává výmazem z KRS – Národního soudního rejstříku.

Nicméně, výmaz společnosti musí být předcházen tzv. otevřením likvidace společnosti, ke kterému dochází např. při přijetí usnesení společníků o zrušení společnosti.

Během likvidačního řízení používá společnost firmu s dodatkem „v likvidaci“.

Příklad

Předpokládejme, že dosavadní název společnosti byl:

ABC s.r.o.

Po přijetí usnesení o otevření likvidace bude společnost používat název:

ABC s.r.o. v likvidaci

Během procesu likvidace si společnost zachovává právní subjektivitu.

Po přijetí usnesení o likvidaci společnosti by společníci měli jmenovat likvidátory, kterými se zpravidla stávají dosavadní členové představenstva. Likvidátoři mají stejná oprávnění jako představenstvo společnosti, tedy jsou oprávněni společnost zastupovat.

Otevření likvidace společnosti je nutné oznámit rejstříkovému soudu a uvést údaje o likvidátorech a způsobu zastupování společnosti, i pokud se změní.

Společnost by měla spolu s žádostí k soudu o zapsání otevření likvidace v KRS podat žádost do Monitoru soudního a hospodářského (MSiG) o zveřejnění oznámení o zrušení společnosti a otevření likvidace, a zároveň vyzvat věřitele k nahlášení jejich případných pohledávek do 3 měsíců od zveřejnění tohoto oznámení.

Likvidátoři rovněž sestaví zahajovací rozvahu likvidace, která by měla být schválena shromážděním společníků.

Rozdělení majetku mezi společníky, který zůstane po uspokojení nebo zajištění věřitelů, nesmí nastat před uplynutím 6 měsíců od data zveřejnění oznámení o otevření likvidace a výzvy věřitelům. Majetek se dělí mezi společníky poměrně podle jejich podílů, společenská smlouva však může stanovit jiné podmínky rozdělení majetku.

Společnost by dále měla připravit účetní závěrku ke dni předcházejícímu rozdělení mezi společníky majetku zbývajícího po uspokojení věřitelů, což je tzv. likvidační účetní závěrka.

Následně by měli likvidátoři zveřejnit v sídle společnosti výše uvedenou likvidační účetní závěrku a předložit ji rejstříkovému soudu.

O zrušení společnosti likvidátoři rovněž informují příslušný finanční úřad a předají mu opis likvidační účetní závěrky.

Jak tedy vidíte, likvidace společnosti není jednoduchý proces a může přinést mnoho problémů. Proto vás vyzýváme, abyste se obrátili na právníky, kteří se na tento proces specializují.

Tým Eurocompanies


© 2010-2024 EUROCOMPANIES Assistance a.s.